Male
1st | Cosmo Bloor | Mt Eden | 4:31:30 |
---|---|---|---|
2nd | Chris Clark | Napier | 4:41:28 |
3rd | Stuart Holder | Auckland | 4:44:41 |
4th | Nick Ferigo | Remuera | 4:45:49 |
5th | Kent Wilson | Taradale | 4:45:49 |
Female
1st | Kim Sutherland | Sandringham | 6:05:00 |
---|---|---|---|
2nd | Dianna Brown | Ohope | 6:35:10 |
3rd | Rhonda Good | Whakatane | 6:35:10 |
4th | Tracy Van Der Merwe | Rotorua | 7:04:10 |
Male
1st | Marcus Jesen | New Plymouth | 4:52:58 |
---|---|---|---|
2nd | Brett Herdman | Tauranga | 5:31:54 |
3rd | Gareth Osmond | Poike | 5:45:57 |
4th | Jb Dela Rosa | Papakura | 5:54:21 |
Male
1st | Luke Kivell | Tauranga | 2:14:50 |
---|---|---|---|
2nd | Corban Nicol | Taupo | 2:16:51 |
3rd | Ian Henderson | Hamilton | 2:29:11 |
4th | Sean Donoghue | Tairua | 2:29:56 |
5th | Wade Bishop | Taupo | 2:32:27 |
Female
1st | Janine Kavanagh | Rotorua | 2:30:02 |
---|---|---|---|
2nd | Zoe Christie | Whakatane | 2:48:38 |
3rd | Anita Goodman | Hamilton | 2:57:51 |
4th | Jillz Slater | Taradale | 2:58:18 |
5th | Kate Bone | Rotorua | 3:09:31 |
Male
1st | Matthew Peploe | Hamilton | 2:35:36 |
---|---|---|---|
2nd | Brad Thunder Th Kul | Warkworth | 2:40:07 |
3rd | Mat Gibbard | Mount Maunganui | 2:49:50 |
4th | Nev Waterson | Tauranga | 2:54:00 |
Male
1st | Tim Carey | Te Rapa | 2:13:29 |
---|
Male
1st | Ben Wilson | Taradale | 1:12:11 |
---|---|---|---|
2nd | Reeve Dooney | Napier | 1:12:37 |
3rd | Andrew Fraser | Cambridge | 1:18:38 |
4th | Sam Price | Tauwhare | 1:21:10 |
5th | Stephen P Smith | Inglewood | 1:26:47 |
Female
1st | Monique Shaw | Rotorua | 1:22:27 |
---|---|---|---|
2nd | Maryann Avery | Rotorua | 1:32:07 |
3rd | Faith McGregor | Rotorua | 1:34:22 |
4th | Linda Downes | Tokoroa | 1:38:38 |
5th | Rebecca Colvin | Auckland | 1:40:42 |
Male
1st | Tim Farmer | Rotorua | 1:04:20 |
---|
Male
1st | Team Drongos | 12 laps in 5:34:44 |
---|---|---|
2nd | Team Fastlane Ts And Cs | 12 laps in 5:48:32 |
3rd | Team Boss Lights Boys | 11 laps in 5:46:48 |
4th | Team 29ERS | 10 laps in 5:29:57 |
5th | Team Crazy High Rollers | 10 laps in 5:37:59 |
Female
1st | Team Coughers | 9 laps in 5:45:44 |
---|---|---|
2nd | Team Box Of Birds | 8 laps in 5:23:28 |
3rd | Team Oh Wheelie? | 6 laps in 4:48:38 |
Male
1st | Team Fastlane Take 2 | 13 laps in 5:38:45 |
---|---|---|
2nd | Team Pedaling Havoc | 11 laps in 5:35:42 |
3rd | Team Waratah Bigwoods | 10 laps in 5:46:04 |
4th | Team Achilles Crew | 10 laps in 5:57:47 |
5th | Team Life Fitness Nz | 10 laps in 5:58:58 |
Male
1st | Team Just One More | 12 laps in 5:50:51 |
---|---|---|
2nd | Team E-Bike Haters | 12 laps in 5:56:15 |
3rd | Team Waiting For God | 11 laps in 5:39:11 |
4th | Team Pcb | 10 laps in 5:50:52 |
5th | Team Absolute Beginners | 9 laps in 5:37:46 |
Male
1st | Team Colliers Bay Of Plen | 11 laps in 5:41:03 |
---|---|---|
2nd | Team Putaruru College | 11 laps in 5:48:24 |
3rd | Team Full Send | 11 laps in 5:56:32 |
4th | Team Big Air | 10 laps in 5:32:29 |
5th | Team The Mad Lads | 10 laps in 5:35:04 |
Male
1st | Team Ground Crew | 10 laps in 5:49:17 |
---|---|---|
2nd | Team Knight Riders | 10 laps in 5:56:58 |
3rd | Team Crinkles | 9 laps in 5:23:07 |
4th | Team Wedges | 8 laps in 5:26:52 |
5th | Team Shoestrings | 8 laps in 5:41:23 |
Male
1st | Team Hot Cycles | 26 laps in 11:38:40 |
---|---|---|
2nd | Team Jive Turkeys | 24 laps in 11:39:45 |
3rd | Team Daltons Big Value | 23 laps in 11:50:35 |
4th | Team Most Average Joe's | 22 laps in 11:42:18 |
5th | Team Granny Gear | 22 laps in 11:50:53 |
Female
1st | Team Thing 1 & Thing 2 | 21 laps in 11:46:47 |
---|---|---|
2nd | Team Fear The Forest (hyl | 18 laps in 11:33:04 |
3rd | Team F*cking Magical Unic | 17 laps in 11:47:03 |
Male
1st | Team Scrambled Legs | 26 laps in 11:46:33 |
---|---|---|
2nd | Team Stonking It | 26 laps in 11:54:09 |
3rd | Team Liquer-Ish Allsorts | 25 laps in 11:52:00 |
4th | Team Evo Cycles | 23 laps in 11:31:25 |
5th | Team Alpha Super Awesome | 23 laps in 11:50:49 |
Male
1st | Team Brews Your Daddy | 26 laps in 11:51:49 |
---|---|---|
2nd | Team Whanganui Munters | 25 laps in 11:39:48 |
3rd | Team Roaring Forties | 25 laps in 11:52:20 |
4th | Team Hoppy Ending | 24 laps in 11:37:23 |
5th | Team Daltons Garden Time | 22 laps in 11:32:25 |
Male
1st | Team Mt Eden Cycles | 23 laps in 11:51:44 |
---|---|---|
2nd | Team Low Voltage | 22 laps in 11:38:14 |
Male
1st | Team Goats | 28 laps in 11:47:18 |
---|---|---|
2nd | Team Blue Punishers | 27 laps in 11:57:01 |
3rd | Team Spinners | 25 laps in 11:37:48 |
4th | Team The Special Bunch | 25 laps in 11:41:16 |
5th | Team Htown Xc Bois | 24 laps in 11:36:34 |
Male
1st | Team Pushit Up Hills | 25 laps in 11:45:33 |
---|---|---|
2nd | Team Ginger Nuts | 23 laps in 11:53:18 |
3rd | Team Wild Hogs | 22 laps in 11:48:10 |
4th | Team Must Be Joking | 20 laps in 11:28:24 |
5th | Team Drinkers With A Ridi | 20 laps in 11:59:55 |