City to Surf
Tauranga - Mt Maunganui
Sunday
4
Nov
2018

Half Marathon Run

Podium places are determined by Gun time.

Male

1st Ben Ruthe Tauranga 1:20:13
2nd Dion Goodhue Waihi Beach 1:23:26
3rd Luke Williams Papamoa 1:24:57
4th Marwane El Kamraoui Hamilton 1:26:22
5th Scott Carley Brookfield 1:28:56

Female

1st Marie Sorrell Tauranga 1:32:28
2nd Erin Furness Hamilton 1:34:25
3rd Sarah Stewart Northcote 1:37:34
4th Alisha Merriman Mt Maunganui 1:43:19
5th Brenda Wotton Tauranga 1:45:22

Half Marathon Walk

Podium places are determined by Gun time.

Male

1st Maurice Sheppard Whangamata 2:56:13
2nd Laurie Murray Tokoroa 2:58:36
3rd John Sabini Raglan 2:59:25
4th Alan Foster Tauranga 3:03:51
5th Stuart Blake Hamilton 3:12:02

Female

1st Penny Purcell Otumoetai 2:18:08
2nd Helen Baverstock Inglewood 2:41:37
3rd Cathy Kelly New Plymouth 2:46:27
4th Chris Dowsett Tauranga 2:56:09
5th Sara Gregg Welcome Bay 2:56:13

11k Run

Podium places are determined by Gun time.

Male

1st Aaron Pulford Tauranga 36:54
2nd Nick Berry Tauranga 39:03
3rd Ian MacDonald Otumoetai 39:20
4th Logan Rodger Hamilton 40:31
5th Jamie Shields Tauranga 41:26

Female

1st Sarah Gardner Papamoa 44:34
2nd Stephanie Humphrey Auckland 50:02
3rd Emily Bailey Mount Maunganui 50:52
4th Brenda Poutawera Tauranga 51:50
5th Victoria Reid Auckland 53:08

11k Walk

Podium places are determined by Gun time.

Male

1st Neil Butler Rotorua 1:16:11
2nd Scott Dean Eastern Beach 1:19:19
3rd Michael Young Tauranga 1:24:19
4th Jim Horn Welcome Bay 1:28:55
5th Nathan Ireton Ngaruawahia 1:29:22

Female

1st Robyn White Te Awamutu 1:22:40
2nd Heidi Gale Tauranga 1:25:01
3rd Helen Pound Te Awamutu 1:28:06
4th Sarah Clark Pyes Pa 1:28:14
5th Julia Collins Tauranga 1:28:40

5k

Podium places are determined by Gun time.

Male

1st Jonathan Byers Tauranga 19:17
2nd Chris Wotton Tauranga 20:05
3rd Martin Kernighan Hamilton 21:25
4th Ben Watts Hamilton 23:07
5th Jason Lee Hamilton 23:19

Female

1st Renee Carey Mount Maunganui 20:16
2nd Lily McSweeney Mount Maunganui 21:16
3rd Ruby McSweeney Mount Maunganui 22:29
4th Ella McSweeney Mount Maunganui 22:38
5th Alice Kim Tauranga 23:23

Corporate Teams

Team placings are determined by combining the top 5 team members placings by gender

1st BECA 100 pts
2nd Bay Pharmacies 188 pts
3rd Team BCD 338 pts
4th Farmer Autovillage 384 pts
5th Team Hawkins 439 pts

Gym and Club Teams

Team placings are determined by combining the top 5 team members placings by gender