Marathon
21k, 10k, 5k
Sunday
22
May
2022

Marathon - Run

Places are determined by GUN time.

Male

1st James Conwell Palmerston North 2:50:02
2nd Simon Angus Wellington 2:55:10
3rd John Forrest New Plymouth 3:08:14
4th Karl Kalders Porirua 3:09:43
5th Jacob Taylor Palmerston North 3:21:04

Female

1st Anita Chan Feilding 3:38:03
2nd Kirsty Calman Palmerston North 3:40:50
3rd Emma Fox Palmerston North 4:22:35
4th Klara Salisbury Palmerston North 4:26:49
5th Natalie Ball Kaiapoi 4:31:30

Marathon - Walk

Places are determined by GUN time. The Organisers and Timing Company rely on entrant's integrity that every participant in this event WALKED the entire course.

Male

1st Malcolm Gray Auckland 5:29:32
2nd Steve Doughty Auckland 5:34:28
3rd David Cushing Palmerston North 5:35:11
4th Marton Salisbury New Plymouth 5:36:42
5th Anthony Salisbury New Plymouth 6:14:45

Female

1st Mignon Stevenson Whanganui 5:35:36
2nd Jenny Cheevers Wellington 5:39:27
3rd Margit Barreras Palmerston North 6:04:08

Half Marathon - Run

Places are determined by GUN time.

Male

1st Harry Dixon Palmerston North 1:09:29
2nd George Varney Palmerston North 1:11:21
3rd Jamie Dennis Palmerston North 1:13:38
4th Nelson Doolan Palmerston North 1:15:52
5th David Lovelock Marton 1:17:25

Female

1st Jade Valler 1:24:38
2nd Kate Robinson Palmerston North 1:34:58
3rd Karis Rae Wellington 1:35:14
4th Amanda Wallis Palmerston North 1:35:16
5th Anneke Muller Palmerston North 1:42:37

Half Marathon - Walk

Places are determined by GUN time. The Organisers and Timing Company rely on entrant's integrity that every participant in this event WALKED the entire course.

Male

1st Eric Kemsley New Plymouth 2:19:10
2nd David Jones Palmerston North 2:23:51
3rd Grant Dyer Woodville 2:30:08
4th Derren Hutchinson Taradale 2:33:35
5th Andrew Shelley Feilding 2:38:14

Female

1st Megan Romanes Rotorua 2:10:28
2nd Carolyn Schrader Hawera 2:34:29
3rd Sharon Wright Palmerston North 2:35:48
4th Marie O'Leary St Johns Hill 2:43:03
5th Michelle Parker New Plymouth 2:43:25

10k - Run

Places are determined by GUN time.

Male

1st Aj Cornwall Palmerston North 36:50
2nd Charlie Hook Palmerston North 37:04
3rd Mark Searle Feilding 38:22
4th Ross Rainham Palmerston North 42:33
5th Steve Helleur Dannevirke 44:05

Female

1st Sarahlee Patu Palmerston North 34:34
2nd Dorota Starzak Feilding 43:31
3rd Alyssa Gillum Palmerston North 44:15
4th Jenna Chin Christchurch 45:32
5th Anna Rider Palmerston North 46:41

10k - Walk

Places are determined by GUN time. The Organisers and Timing Company rely on entrant's integrity that every participant in this event WALKED the entire course.

Male

1st Blair Alabaster Palmerston North 1:05:03
2nd Evan Davies Palmerston North 1:08:24
3rd Lindsay Wright Palmerston North 1:11:31
4th Rick Cooke Wanganui 1:12:56
5th Michael Walton Upper Hutt 1:15:05

Female

1st Rachelle Tait Palmerston North 1:15:01
2nd Alison Nagel Pahiatua 1:16:00
3rd Margot Ferrick Palmerston North 1:21:54
4th Sharyn Cooke Wanganui 1:21:56
5th Kim McDermott Wellington 1:22:11

5k - Run/Walk

Places are determined by GUN time.

Male

1st Raza Muhammad Palmerston North 2:04
2nd Will Sablerolle-Stone Kimbolton 20:02
3rd Harrison Stevens Palmerston North 20:26
4th Bentley Jaggard Palmerston North 21:07
5th Jack Bealing Dannevirke 22:46

Female

1st Sheree McLean Palmerston North 22:50
2nd Greer Robinson Palmerston North 23:51
3rd Anna Simpson Palmerston North 26:20
4th Katelyn Thirkell Palmerston North 27:40
5th Emma Sexton Foxton Beach 29:58