Grand Traverse
Porirua
Sunday
22
May
2022

Multisport - Individual

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Lachie Brownlie Nelson 4:31:36
2nd Dean Ford Wellington 4:40:09
3rd Ryan Tait Porirua 4:58:00
4th Jacob Anderson Whanganui 4:58:12
5th Peter O'Sullivan Palmerston North 5:10:59

Female

1st Deborah Lynch Porirua 4:50:16

Multisport - Team

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Windy City Multisport Wellington 4:28:54
2nd Blackyard Racing Wellington 4:30:10
3rd Welly Tri-Hards Wellington 4:58:39
4th Irra-Traversible Damage Wellington 6:28:24
5th Tulepus on Tour Porirua 6:57:37

Female

1st Replacement Legs Wellington 5:09:33
2nd Teenage Mutant Ninja Girls Wellington 5:29:07

Mixed

1st Windy City Multisport X Wellington 4:32:58
2nd Last Minute Cape Town 4:42:23
3rd A Kiwi Brit And A Canuck Walk Into A Bar Turitea 5:24:17
4th Www.sportsfreak.co.nz Wellington 6:19:03

Multisport Tandem Teams

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Trial And Error! Whanganui 5:05:22

Duathlon - Individual

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Arran Whiteford Wellington 3:32:52
2nd Chris Cheesmore Wellington 3:49:34
3rd Dan Kellow Wellington 3:51:32
4th Wiremu Wineera Porirua 4:04:37
5th Anthony Harris Wellington 4:06:16

Female

1st Katie Smith Lower Hutt 3:52:38

Duathlon - Teams

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Jay&aye Gisborne 3:56:41
2nd Nikolai&james Wellington 4:10:16
3rd Grimshaw Porirua 4:23:06
4th Aldridge Bringzen Wellington 4:29:11
5th Benbow Wellington 4:37:46

Female

1st The Dizee Duo Wellington 5:02:26

Mixed

1st Built Legally Wellington 3:36:05
2nd Wellington Steel Riders Wellington 4:06:47
3rd Team Craty Wellington 4:48:20

Paddle

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Jason Stapp Lower Hutt 1:09:12

Mountain Bike

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Ross Weston Wellington 1:39:57
2nd Gavin Wheelworks Upper Hutt 1:43:39
3rd David Finley Lower Hutt 1:46:05
4th Cameron Shipman Wellington 1:46:36
5th Peter Butler Upper Hutt 1:51:21

Female

1st Laura Bridger Wellington 1:54:00
2nd Millie Donald Paraparaumu 2:10:45
3rd Victoria Apablaza Wellington 2:37:14
4th Isa Mills Wellington 3:03:55
5th Rebecca Wallace Porirua 3:04:24

Mountain Run

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Max Doherty Wellington 1:27:27
2nd Angus Ward Christchurch 1:34:34
3rd Edwin Massold Lower Hutt 1:38:33
4th James Innes Wellington 1:39:51
5th Alex Saunders Wellington 1:43:24

Female

1st Lee Radich Palmerston North 1:42:43
2nd Rosie Walsh Wellington 1:46:08
3rd Michelle Law Wellington 1:47:32
4th Bridget Douglas Wellington 1:47:48
5th Orsi Vincze Wgtn 1:50:35

Fun Run and Walk

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Damian George Wellington 40:24
2nd Jamie Hatch Titahi Bay 41:54
3rd George Alemu Porirua 43:43
4th Mike Sceats Upper Hutt 43:50
5th Drew Delany Wellington 44:58

Female

1st Clodagh Weir Wellington 42:09
2nd Melissa Bray Wellington 43:02
3rd Susan Clare Hataitai 44:42
4th Beth Simmoms Wellington 48:18
5th Abbey Stokes Wellington 49:39

Schools Challenge - Individual Pupils

Placings are calculated on GUN time.

Male

1st Jacob Williams Lower Hutt 36:08
2nd James Wembridge Wellington 38:21
3rd Jack Jenkins Porirua 40:02
4th Cole Dryden Porirua 40:24
5th Scott Marshall Porirua 41:55

Female

1st Bianca Cornell Wellington 43:58
2nd Calla Rix Wellington 52:10
3rd Charlotte Sole Wellington 52:11
4th Peyton Rudman-Wilson Wellington 52:39
5th April-Rose Quinn Wellington 54:43

School's Team Challenge - Year 8 and under

Team results are calculated by totalling the gender placings of the first 4 finishers from each school, with the lowest counting school winning.

School's Team Challenge - Year 9 and over

Team results are calculated by totalling the gender placings of the first 4 finishers from each school, with the lowest counting school winning.